Na závodišti K&V opět začíná závodní sezóna a tentokráte je to začátek s plnou parádou, protože na první dubnové dny pro Vás máme připraveny hned dvě soutěže - drezurní soutěž Jarní lehkost a cit Vás prověří v tom, jak zvládnete zajet všem jistě velmi dobře známou úlohu Z2 a western plesaure pro začátečníky s názvem Rozkvetlá přehlídka Vás zase otestuje v základních znalostech této disciplíny a westernu obecně. Tak co, troufnete si na nějakou ze soutěží nebo se příjdete podívat jen jako diváci?

CKSO - Připomínky k testům

1. prosince 2013 v 0:00 | Ráďa |  Akce
K testu tady je zde několik poznámek, popřípadě rad pro Vás, účastníky (respektive účastnice) této soutěže. Jsou zde čtyři otázky, u kterých buď nebylo mnoho správných odpovědí, popřípadě mohla být otázka nepříliš jednoznačná, anebo jsem měl chuť jednoduše osvětlit správné odpovědi pro ty, kteří vybrali jiné možnosti - jistě se svým vlastním odůvodněním. Pokud máte pro Vaše odpovědi své vlastní opodstatnění, neváhejte však psát námitky, v případě potřeby přehodnotím své rozhodnutí.


Otázka: Který základní chod koně je nejspolehlivější a nejpoužívanější na velké vzdálenosti, ve kterém kůň zvládne jít až hodinu?
Správnou odpověď KLUS vybraly Zorina Loreová, Toffi, Nadvady, Joanie, Clair a Bloody. Zbytek většinou (až na jednu výjimku, která z mě neznámého důvodu, vybrala mimochod, jenž není ani základním chodem koně) automaticky zaznačil krok, který je základním chodem a je velmi vhodný na dlouhé tratě, avšak není nejpoužívanější a navíc v něm kůň zvládne jít daleko delší dobu než je jen hodina.

Doplňování: Vypiš všechny pomůcky pro komunikaci s koněm.
Tato otázka byla dosti záludná, jak se ukázalo ve chvíli, kdy došly výsledky. Plný počet bodů za tuto otázku získala totiž pouze Joanie. Správnou odpovědí by byly: holeně (popř. umístění nohou apod.), sed, váha (popř. pohyb v sedle), hlas (popř. slovní/verbální komunikace), otěž (popř. umístění rukou, udidlo atd.) + další pomůcky (bičík/hůlka, ostruhy, lano/vodítko atd.).

Výběr: Označ všechny zásady pro jízdu s koněm na silnici.
Tentokráte získala všechny body pouze Boodye, jelikož v případě zaznačení špatné odpovědi se body odečítaly. Správně jste měli zaznačit to, že jezdíme vždy krokem u krajnice po pravé straně silnice, koně jsou na silnici bráni jako dopravní prostředek a je tedy nutné respektovat veškeré značení, ve skupině jezdíme za sebou a jezdci se navzájem varují před příjezdem auta. Odpověď "Jezdíme vždy po kraji silnice či po chodníku u krajnice" byl svým způsobem chyták, jelikož na chodníku nemá kůň co dělat. A ještě je nutno připomenout, že ani po pásech trávy kolem silnic nemůžeme cválat, jelikož je to většinou rizikový terén, kde navíc v případě jakékoli nehody může kůň vběhnout přímo do provozu.

Otázka: Jak se zachováš, když musíš projet kolem barevných plápolajících fáborků, které by tvého koně mohly vyděsit?
Na tuto otázku odpověděly správně: "Zastavím, v klidu sesednu a provedu koně v klidu kolem fáborků" soutěžící Zorina Loreová, Sabina Pomothyová, Melissa Swift, Toffi, Clair, Eliz a Bloodye, ovšem přesto pro zbylé dvě slečny objasním, proč není ideální, když koně na případné nebezpečí upozorníme vlastním ztuhnutím a pokusem obejít fáborky v dostatečné vzdálenosti. Kůň nám totiž na určitém stupni věří a chová se i podle nás, a pokud se zachováme takto, tak jej tím přesvědčíme, že opravdu je se čeho bát a ač bychom nejspíše bezpečně prošli teď i vždy, kdy bychom si všimli "ohrožení" včas, tak ve chvíli, kdy si kůň "nebezpečí" uvědomí dříve než my (což je pravděpodobné), tak se začne plašit a v budoucnu jej strachu půjde hůře odnaučit.

Pro zlepšení kvality závodiště budeme rádi za ohlas v anketě, případně i komentář k samotnému testu. Pomůžete nám tak najít směr, kterým bychom se měli ubírat s dalšími závody...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama